Услуги
Естетична стоматология
Бондинг или директно естетично възстановяване.
Това е естетична процедура, с която се постига корекция на дефектите по зъбите, свързани с големина, форма, цвят и леки отклонения в положението. Определяна като най-щадяща по отношение на зъбните структури. При този метод се използват висок клас фотокомпозити, без изпиляване или при минимално такова на зъбни тъкани. Композитният материал се предлага в различни "цветове" и нюанси, което позволява пълното индивидуализиране на всеки зъб спрямо околните и предпочитанията на пациента.
Избелване
Избелването е естетична процедура, която е подходяща за всички, желаещи привлекателна и блестяща усмивка. Процедурата е изключително достъпна и има видим ефект още след първото посещение. Съществуват два вида професионално избелване на зъбите - клинично и домашно професионално избелване.
Клиничното професионално избелване се извършва на зъболекарския стол.
Поставя се специален течен протектор върху венците , за да бъдат те максимално защитени. След това на видимата повърхност на зъба се поставя специален избелващ гел, който се активира посредством ултравиолетова светлина. Веднъж активиран, гелът навлиза в микроскопичните порички на зъба, където с времето се натрупват упорити оцветявания от храна, напитки и тютюнопушене, и ги разтваря.
Още след първата процедура зъбите стават с до 7 нюанса по-бели и ако пациента спазва съветите на стоматолога за грижа след самата процедура, този ефект ще се задържи дългосрочно във времето.
Професионалното избелване отнема около час.
Домашно професионално избелване също изисква посещение на място в кабинета, където се взема отпечатък от горната и долна зъбна редица и се изработват индивидуални шини за избелване. В тях се аплицира избелващ гел, които се поставя върху зъбите за 6-10 часа на денонощие. Най-често тези шини се носят по време на сън. В този случай избелването отнема 10-12 дни и е изцяло под контрол на пациента до достигане на желания нюанс. Използват се ниски концентрации избелващ агент.
Изборът на метод се прави според възможностите и удобството на пациента. Непосредствено след процедурата е възможна увеличена чувствителност на зъбите в рамките на няколко дни.
Имплантология
Съвременните импланти са изработени от титан - биологично поносим метал, притежаващ изключителни механични качества. При доказалите се световноизвестни системи, с които работим не се наблюдава отхвърляне на импланта от организма. Поставянето на зъбните импланти е гарантирано безболезнена процедура.
Протезирането с импланти има редица предимства пред конвенционалното лечение с мостове и снемаеми протези:
- Не е нужно изпиляването на здрави съседни зъби.
- Съвременно решение при липсващ зъб/и.
- Премахва се неудобството от носене на цели или частични протези. Зъбните импланти се усещат от пациента като собствени зъби. За разлика от тях снемаемите протези са големи чужди тела в устната кухина и храненето и говора винаги са затруднени.
- Отлична естетика на съзъбието на пациента.
- Повишава се значително качеството на живот, самочувствието и увереността.
Орална хирургия
В клиника Denta Line се извършват всички видове хирургични операции в устната кухина- от обикновена екстракция на зъби до сложни интервенции. Това се извършва от квалифициран хирург с призната специалност "Орална хирургия" и дългогодишен стаж в Клиника по Лицево-Челюстна Хирургия в УМБАЛ "Св. Анна" София.
Екстракция (вадене)
- Екстракция на зъби и корени
- Мъдреци
- Зъби по ортодонтски показания
Кисти
- Кисти на меки тъкани
- Апикална остеотомия
- Кисти на челюстта
Възпалителни заболявания
Лечение при заболяваня на максиларния синус
Операции при ортодонтско лечение
Биопсия / Премахване на тумори в устната кухина
Остеонекроза на челюстите
Пародонтална хирургия
При необходимост и по преценка лечението може да се извърши в стационар, което позволява пациента да бъде консултиран с всички необходими специалисти, да му бъдат поставяни венозни медикаменти и да е под 24-часово наблюдение от специалист, което спомага за по-бързото му възстановяване и предотвратяване на възможни усложнения.
Зъбно протезиране
Протетичната дентална медицина включва лечение на дефектите на зъбната коронка, частично или тотално обеззъбяване, абразия, както и наличието на парафункции- бруксизъм и бруксомания. Протезирането от своя страна може да бъде подвижно, неподвижно и комбинирано.
Подвижното протезиране включа цели и частични плакови протези, пластмасови изработени от Валпласт, моделно лети-скелетирани протези.
Неподвижно протезиране включва различни видове коронки и мостове.
Циркониеви корони: Този вид циркониева коронка включва цялостна изработка от циркониев диоксид. Още познати като циркониеви коронки пълен контур, този вид корони се нуждаят от CAD/CAM техника за изработка. Циркониевият диоксид е под формата на дискове, които се зареждат във фрез машина, която се грижи за изрязването на прецизни коронки. Те са изключително деликатни, с наситен бял цвят. Циркониевите коронки от циркониев диоксид предлагат иноватино и естетично решение за перфектна визия и красива усмивка.
Керамични корони с циркониево кепе: Ролята на циркониевото кепе е да замести стандартното метално кепе при металокерамичните коронки. При този вид циркониеви корони специалистът ръчно нанася керамика, като цели да възстанови анатомичната форма и функция и да възвърне естетиката на зъба. Единствено кепето е създадено от циркониев диоксид, а зъбната форма е направена от керамика.
Металокерамичните корони са избор при разрушени зъбни корони. Вътрешната част се състои от метално кепе, върху което се нанасят послойно керамични маси. Връзката межди метала и керамиката е химична, което осигурява нужната здравина. Възможно е обаче да се преоцвети венеца. От естетична гледна точка предпочитаме за фронталния участък да работим с изцяло керамични корони.
Пластмасови корони: Пластмасовите коронки се ползват само като временни, тъй като имат много ниска механична издръжливост. Те представляват точно копие по форма, големина и цвят на постоянните корони. Предпазват изпилените зъби до изготвяне на постоянната конструкция. Пациентът може да се върне към обичайните си дейности и задължения, без да се притеснява от нарушената естетика.
Кариес и профилактика
В своята същност кариесологията представлява лечение на зъбния кариес. Използва се минимално инвазивна техника под локално обезболяване /при желание на пациента/, което гарантира максимално запазване на здрава зъбна тъкан. Обтурациите или пломбите се осъществяват чрез матариали от висок клас, което е гаранция за дълготрайност и естетика.
Ендодонтия
Ендодонтията е дял от стоматологията, който разглежда биологията, физиологията, заболяванията и лечението на зъбната пулпа /нерва на зъба/. Последният представлява сложен комплекс от нервни влакна ,кръвоносни съдове, лимфни съдчета и различни видове клетки вътре в зъба. Това е т.н."кореново лечение".
Кога се налага ендодонтско лечение?
- при дълбоки и нелекувани кариеси-първични
- вторични дълбоки кариеси, развиващи се под стара пломба
- периодонтити, кисти и други усложнения при нелекуван кариес
- термично увреждане на зъба
- директни травми на зъба
- релечение
Пародонтология
Повечето пародонтални заболявания /пародонтити и гингивити/ се причиняват от бактериална инфекция, която присъства в зъбната плака и уврежда тъканите на пародонта. Всички останали фактори се смятат за второстепенни: тютюнопушене, диабет, сърдечно-съдови заболявания, хормонален дисбалан, стрес, генетични фактори и др.
От тук следва, че професионалното почистване и полиране е най-добрия и ефективен метод при лечението на пародонталните заболявания. Симптоматиката е еднаква: кървене на венците при четкане на зъбите, лош дъх, неприятен вкус.
Почистването на зъбния камък е профилактична, лечебна и безболезнена процедура. Съвременен начин за отстраняване на зъбния камък е чрез ултразвукови апарати.
От изключително значение е ролята на пациента - неговата мотивация за правилното поддържане на много добро орално здраве, както и регулярната професионална орална хигиена на всеки 6 месеца.
Детска стоматология
Поддържането на детските зъби здрави и красиви е изключително отговорна задача, особено във възрастта между 5 и 15 години. В този период детските челюсти и зъби са в процес на интензивен растеж. Именно на шест годишна възраст се появяват първите дъвкателни зъби в горната и долната зъбна редица.
При децата рискът от кариес е голям, поради незавършеното развитие на зъбните тъкани, неусъвършенстваното мануално почистване от децата и орално-хигиенни навици. Това е периода от 12 до 18 месеца след пробива на зъба. Бактериите лесно се задържат в оклузалните фисури (силно изразения дъвкателен релеф на зъба) на пробиващите кътни зъби. Емайлът е все още незрял и лесно податлив на киселинна атака. Дори малко количество патогенни микроорганизми може бързо да предизвикат деминерализация (разрушаване) на емайла и последваща кавитация (кариес).
Нашата препоръка е те да бъдат силанизирани, непосредстено след появата им. Така те са защитени от образуването на кариес и неговите усложнения години наред.
Силанизиране
На 6-годишна възраст пробиват първите постоянни зъби. С цел да се намали рискът от кариес е наложително силанизирането.
Зъбните силанти представляват специални течливи смоли, които могат да се втъвърдяват под действието на синя светлина и наподобяват фотополимерните пломби. Те се нанасят по дъвкателната повърхност на зъбите, по така наречените фисури и ямки, които се разполагат дълбоко в емайла на зъба, което от своя страна ги прави трудно достъпни за почистване на хранителни остатъци и бактерии.
Най-често обект на силанизация са горните и долните шести зъби, както и седмите зъби.
Зъбните силанти могат да издържат върху зъбната повърхност между 3 до 5 години. Препоръчително е детето да се води на профилактични прегледи поне на 6 месеца или веднъж годишно, за да може стоматологът да проследява състоянието на силанта.
Дермални филъри
Хиалуроновата киселина е естествен продукт на човешкия организъм, благодарение на който кожата изглежда красива, еластична и млада. С напредването на възрастта собственото производство на хиалуронова киселина от организма постепенно намалява. Така и самата ни кожа остарява.
След 25-30 годишна възраст хиалуроновата киселина в организма започва постепенно да намалява, което води до появата на бръчки и отпускане на кожата. Тези промени се дължат на загубата на подкожна мастна тъкан, намален синтез на колаген и еластин.
Благодарение на модерната естетична медицина можем да забавим тези процеси. Приложение на дермалните филъри:
Оформяне контура на устните
Скриване на хлътнали зони под очите
Коригиране формата на носа
Запълване на назолабиални бръчки
Оформяне на марионетни линии
Заличаване на бръчки около устата
Корекция на скулите
Ботокс
Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, произвеждан от бактерията Clostridium botulinum. Инжектиран в мускулите той причинява лека форма на парализа. Ботоксът блокира предаването на нервни импулси от невроните към мускулните влакна. По този начин инжектираният мускул остава в трайно състояние на релаксация за период от 3 до 6 или повече месеца.
В естетичната медицина ботокса най-често се ползва за временно изглаждане на мимическите бръчки, причинени от контракциите на лицевите мускули в челото, зоните около очите и носа. В зависимост от инжектираното количество, движението на мускулите може да бъде намалено в различна степен или да бъде напълно блокирано.
Движението на лицевите мускули причинява нагъвания по кожата на лицето, наричани мимически бръчки, които ако не се третират, след определена възраст стават постоянни.
Ботоксът е ефективно средство за намаляване на:
* бръчки между веждите, наречени глабеларни линии или "гневни бръчки"
* бръчки около очите, наричани пачи крак
* хоризонтални гънки на челото
* линии в ъглите на устата
* бръчки в областта на брадичката и шията
Освен за естетични корекции, ботоксът се използва с лечебна цел. Използва се при коригиране на венечна усмивка (gummy smile) и за лечение на бруксизъм и неговите последствия.
Скинбустъри
С напредване на възрастта, под действието на редица фактори концентрацията както на хиалуроновата киселина, така и на колагена и еластина намaлява, което придава състарено и изморено излъчване на лицето. Освен че възстановява нормалния хидробаланс на кожата, хиалуроновата киселина стимулира фибробластите да произвеждат собствен колаген. Хиалуроновата киселина хидратира кожата благодарение на способността си да свързва големи количества вода, придава й младолик гладък вид и повишава еластичните й качества.
Ефектът на скинбустерите се постига чрез инжектиране на частично стабилизирана хиалуронова киселина в повърхностните слоеве на кожата. Предназначени са за третиране на зони като лице, околоочен контур, шия, деколте, ръце.